| Internal Part Number | EIS-UPSD3454EVB40U6 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 119 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | µPSD | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | 8032 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 40MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 46 | |
| Program Memory Size | 288KB (288K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |