Microsemi Commercial Components UPT10R/TR7
UPT10R/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPT10R/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE
Datasheet Download
UPT10R/TR7.pdf
Availability of UPT10R/TR7
QUANTITY
UPT10R/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT10R/TR7
Internal Part NumberEIS-UPT10R/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.33A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT10R/TR7
Related LinksUPT10, UPT10R/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT10R/TR7 Details Description
Related parts for UPT10R/TR7
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 548MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2450MHZ WLAN SMD datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf