Microsemi Commercial Components UPT10RE3/TR13
UPT10RE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT10RE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE
Datasheet Download
UPT10RE3/TR13.pdf
Availability of UPT10RE3/TR13
QUANTITY
UPT10RE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT10RE3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT10RE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.33A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT10RE3/TR13
Related LinksUPT10R, UPT10RE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT10RE3/TR13 Details Description
Related parts for UPT10RE3/TR13
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 8-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 20MBPS 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf