Microsemi Commercial Components UPT10RE3/TR13
UPT10RE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT10RE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE
Datasheet Download
UPT10RE3/TR13.pdf
Availability of UPT10RE3/TR13
QUANTITY
UPT10RE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT10RE3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT10RE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.33A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT10RE3/TR13
Related LinksUPT10R, UPT10RE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT10RE3/TR13 Details Description
Related parts for UPT10RE3/TR13
IC FM RADIO TUNER 20QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONTACT PIN 24-26AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VOLTMETER 30-199.9VDC LED PNL MT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1.33A 6DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 250MA 760 MOHM datasheet.pdf