Microsemi Commercial Components UPT12RE3/TR13
UPT12RE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT12RE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 12VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT12RE3/TR13.pdf
Availability of UPT12RE3/TR13
QUANTITY
UPT12RE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT12RE3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT12RE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.94A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT12RE3/TR13
Related LinksUPT12R, UPT12RE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT12RE3/TR13 Details Description
Related parts for UPT12RE3/TR13
RES SMD 270K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TG4040 ROLL 50METERSX320X2MM datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf