Microsemi Commercial Components UPT17/TR13
UPT17/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT17/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT17/TR13.pdf
Availability of UPT17/TR13
QUANTITY
UPT17/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT17/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT17/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.14A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT17/TR13
Related LinksUPT17, UPT17/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT17/TR13 Details Description
Related parts for UPT17/TR13
SECURITY CAP datasheet.pdf
CAB 28 CAP SKT CHAIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/7 OUTDHAN PP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf