Microsemi Commercial Components UPT17R/TR7
UPT17R/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPT17R/TR7
Brief Description
TVS DIODE 17VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT17R/TR7.pdf
Availability of UPT17R/TR7
QUANTITY
UPT17R/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT17R/TR7
Internal Part NumberEIS-UPT17R/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.14A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT17R/TR7
Related LinksUPT17, UPT17R/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT17R/TR7 Details Description
Related parts for UPT17R/TR7
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049W/X 5" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-10CON datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DISPLAY 1-DIG YLW 0.52 CCRHD datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 14POS .100" datasheet.pdf