Nichicon UPT2E221MHD6
UPT2E221MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPT2E221MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPT2E221MHD6.pdf
Availability of UPT2E221MHD6
QUANTITY
UPT2E221MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2E221MHD6
Internal Part NumberEIS-UPT2E221MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2E221MHD6
Related LinksUPT2E2, UPT2E221MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2E221MHD6 Details Description
Related parts for UPT2E221MHD6
SWITCH LEVER SPST/NO 0.1A QC TER datasheet.pdf
ADHESIVE J CLIPS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf