Nichicon UPT2E560MHD1TO
UPT2E560MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPT2E560MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPT2E560MHD1TO.pdf
Availability of UPT2E560MHD1TO
QUANTITY
UPT2E560MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2E560MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPT2E560MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2E560MHD1TO
Related LinksUPT2E56, UPT2E560MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2E560MHD1TO Details Description
Related parts for UPT2E560MHD1TO
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 800MA D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
HPR 6B DB9 F/M RJ 45 F/F datasheet.pdf