Nichicon UPT2G560MHD
UPT2G560MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2G560MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPT2G560MHD.pdf
Availability of UPT2G560MHD
QUANTITY
UPT2G560MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2G560MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2G560MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current420mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2G560MHD
Related LinksUPT2G, UPT2G560MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2G560MHD Details Description
Related parts for UPT2G560MHD
IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 62 OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOUNT TRUCK 8X NM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
15000UF 100V 64X143 85C ST datasheet.pdf