Nichicon UPT2P221MHD
UPT2P221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P221MHD.pdf
Availability of UPT2P221MHD
QUANTITY
UPT2P221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P221MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2P221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P221MHD
Related LinksUPT2P, UPT2P221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P221MHD Details Description
Related parts for UPT2P221MHD
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 270 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC VOICE PROCESSOR 100LQFP datasheet.pdf
CMC RCPT CONN LEFT GRY MOX 32CKT datasheet.pdf
EMITTER VISIBL 770NM 50MA TO-5-8 datasheet.pdf