Nichicon UPT2P561MRD
UPT2P561MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P561MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P561MRD.pdf
Availability of UPT2P561MRD
QUANTITY
UPT2P561MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P561MRD
Internal Part NumberEIS-UPT2P561MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P561MRD
Related LinksUPT2P, UPT2P561MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P561MRD Details Description
Related parts for UPT2P561MRD
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 1.5K-EEPROM 10-QFN datasheet.pdf
SAFETY CAP X2Y3 MLCC KIT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 75MA 17.5 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf