Nichicon UPT2P820MHD
UPT2P820MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P820MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P820MHD.pdf
Availability of UPT2P820MHD
QUANTITY
UPT2P820MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P820MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2P820MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P820MHD
Related LinksUPT2P, UPT2P820MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P820MHD Details Description
Related parts for UPT2P820MHD
IDC CABLE - MDJ24K/MC26F/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
ICL 8 OHM 20% 3.6A 13MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf