Microsemi Commercial Components UPTB33/TR13
UPTB33/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB33/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPTB33/TR13.pdf
Availability of UPTB33/TR13
QUANTITY
UPTB33/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB33/TR13
Internal Part NumberEIS-UPTB33/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp56.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.65A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB33/TR13
Related LinksUPTB3, UPTB33/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB33/TR13 Details Description
Related parts for UPTB33/TR13
LED DOME 5V 565NM GN DIFF RA AXL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.5A TO-220SIS datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 1.3A 64TFBGA datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf