Microsemi Commercial Components UPTB48E3/TR7
UPTB48E3/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB48E3/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM POWRMITE1
Datasheet Download
UPTB48E3/TR7.pdf
Availability of UPTB48E3/TR7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPTB48E3/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB48E3/TR7
Internal Part NumberEIS-UPTB48E3/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.78A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB48E3/TR7
Related LinksUPTB48, UPTB48E3/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB48E3/TR7 Details Description
Related parts for UPTB48E3/TR7
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCF548X datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC XA MCU 16BIT 32K OTP 44LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V QFN datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
350 MHz Single-Supply (5 V) Triple 2:1 Multiplexers IC datasheet.pdf