Nichicon UPTW6220MHD
UPTW6220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPTW6220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UPTW6220MHD.pdf
Availability of UPTW6220MHD
QUANTITY
UPTW6220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTW6220MHD
Internal Part NumberEIS-UPTW6220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTW6220MHD
Related LinksUPTW6, UPTW6220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPTW6220MHD Details Description
Related parts for UPTW6220MHD
IC REG LDO ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LUP 10.16/06/90V 3.2SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf