Nichicon UPTW6470MHD
UPTW6470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPTW6470MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UPTW6470MHD.pdf
Availability of UPTW6470MHD
QUANTITY
UPTW6470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTW6470MHD
Internal Part NumberEIS-UPTW6470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTW6470MHD
Related LinksUPTW6, UPTW6470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPTW6470MHD Details Description
Related parts for UPTW6470MHD
MOSFET 2N-CH 20V 6.6A 8-SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1305 SMD REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 19.43MM datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS TIN SMD datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (D-656-06X) datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X TNCM datasheet.pdf
OSC VCXO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf