Nichicon UPV0J151MGD1TA
UPV0J151MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV0J151MGD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPV0J151MGD1TA.pdf
Availability of UPV0J151MGD1TA
QUANTITY
UPV0J151MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV0J151MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV0J151MGD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance830 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV0J151MGD1TA
Related LinksUPV0J15, UPV0J151MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV0J151MGD1TA Details Description
Related parts for UPV0J151MGD1TA
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 4KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO252-2 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf