Nichicon UPV0J151MGD1TA
UPV0J151MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV0J151MGD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPV0J151MGD1TA.pdf
Availability of UPV0J151MGD1TA
QUANTITY
UPV0J151MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV0J151MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV0J151MGD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance830 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV0J151MGD1TA
Related LinksUPV0J15, UPV0J151MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV0J151MGD1TA Details Description
Related parts for UPV0J151MGD1TA
DSUB CABL-AMP15G/ AE15M / AFP15G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 40A IN LINE datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf