Nichicon UPV0J391MGD1TA
UPV0J391MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV0J391MGD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPV0J391MGD1TA.pdf
Availability of UPV0J391MGD1TA
QUANTITY
UPV0J391MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV0J391MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV0J391MGD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current445mA
Impedance290 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)