Nichicon UPV1A151MGD
UPV1A151MGD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1A151MGD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPV1A151MGD.pdf
Availability of UPV1A151MGD
QUANTITY
UPV1A151MGD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1A151MGD
Internal Part NumberEIS-UPV1A151MGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)