Nichicon UPV1A151MGD1TA
UPV1A151MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1A151MGD1TA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPV1A151MGD1TA.pdf
Availability of UPV1A151MGD1TA
QUANTITY
UPV1A151MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1A151MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1A151MGD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1A151MGD1TA
Related LinksUPV1A15, UPV1A151MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1A151MGD1TA Details Description
Related parts for UPV1A151MGD1TA
IC DSP 32BIT 266MHZ 208-MQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SIGN 7"X5" BLACK/ORANGE/WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf