Nichicon UPV1A221MGD1TD
UPV1A221MGD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1A221MGD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPV1A221MGD1TD.pdf
Availability of UPV1A221MGD1TD
QUANTITY
UPV1A221MGD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1A221MGD1TD
Internal Part NumberEIS-UPV1A221MGD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1A221MGD1TD
Related LinksUPV1A22, UPV1A221MGD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1A221MGD1TD Details Description
Related parts for UPV1A221MGD1TD
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100LQFP datasheet.pdf
CABLE HDMI-DVI .75M datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24WQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09 OHM 1% 20W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 110 MM datasheet.pdf