Nichicon UPV1C121MGD
UPV1C121MGD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1C121MGD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPV1C121MGD.pdf
Availability of UPV1C121MGD
QUANTITY
UPV1C121MGD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1C121MGD
Internal Part NumberEIS-UPV1C121MGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1C121MGD
Related LinksUPV1C, UPV1C121MGD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1C121MGD Details Description
Related parts for UPV1C121MGD
THERMOMETER INFRARED POCKET-SZ datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO92 datasheet.pdf
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V/1.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 50PPM datasheet.pdf