Nichicon UPV1H270MGD1TD
UPV1H270MGD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1H270MGD1TD
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPV1H270MGD1TD.pdf
Availability of UPV1H270MGD1TD
QUANTITY
UPV1H270MGD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1H270MGD1TD
Internal Part NumberEIS-UPV1H270MGD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current215mA
Impedance740 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1H270MGD1TD
Related LinksUPV1H27, UPV1H270MGD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1H270MGD1TD Details Description
Related parts for UPV1H270MGD1TD
REG NEGATIVE 8V 1.5A 3PSIP HRZ datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.9A 112 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SATA HOST REC. datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12.24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SD CONN STD EMBOSS W/B datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf