Nichicon UPV1HR68MFD
UPV1HR68MFD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1HR68MFD
Brief Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPV1HR68MFD.pdf
Availability of UPV1HR68MFD
QUANTITY
UPV1HR68MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1HR68MFD
Internal Part NumberEIS-UPV1HR68MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance22 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1HR68MFD
Related LinksUPV1H, UPV1HR68MFD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1HR68MFD Details Description
Related parts for UPV1HR68MFD
CONN PLUG WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE GOLD PCB datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
MOD CBL 25FT OPEN END COILED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf