Nichicon UPV1V560MGD1TA
UPV1V560MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1V560MGD1TA
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPV1V560MGD1TA.pdf
Availability of UPV1V560MGD1TA
QUANTITY
UPV1V560MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1V560MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1V560MGD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current295mA
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1V560MGD1TA
Related LinksUPV1V56, UPV1V560MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1V560MGD1TA Details Description
Related parts for UPV1V560MGD1TA
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SW REG CTRLR SYNC HIPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC HIGH-SIDE DVR HS HV 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 800MA 340 MOHM TH datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB .9GHZ CHIPANT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf