Nichicon UPV1V560MGD1TD
UPV1V560MGD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1V560MGD1TD
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPV1V560MGD1TD.pdf
Availability of UPV1V560MGD1TD
QUANTITY
UPV1V560MGD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1V560MGD1TD
Internal Part NumberEIS-UPV1V560MGD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current295mA
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1V560MGD1TD
Related LinksUPV1V56, UPV1V560MGD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1V560MGD1TD Details Description
Related parts for UPV1V560MGD1TD
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MIXR 400MHZ-2.5GHZ UP SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 1200V TO-200AC datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf