Nichicon UPW0J101MDD1TA
UPW0J101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J101MDD1TA.pdf
Availability of UPW0J101MDD1TA
QUANTITY
UPW0J101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW0J101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current117mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J101MDD1TA
Related LinksUPW0J10, UPW0J101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J101MDD1TA Details Description
Related parts for UPW0J101MDD1TA
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
PHOTOTRNS NPN W/RES SIDE LOOK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf