Nichicon UPW0J103MHD
UPW0J103MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J103MHD
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J103MHD.pdf
Availability of UPW0J103MHD
QUANTITY
UPW0J103MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J103MHD
Internal Part NumberEIS-UPW0J103MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.678A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J103MHD
Related LinksUPW0J, UPW0J103MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J103MHD Details Description
Related parts for UPW0J103MHD
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ SMPL A/D 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DELAY LN 10TAP 100NS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX GREEN TRANSP 12" datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf