Nichicon UPW0J103MHD6
UPW0J103MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J103MHD6
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J103MHD6.pdf
Availability of UPW0J103MHD6
QUANTITY
UPW0J103MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J103MHD6
Internal Part NumberEIS-UPW0J103MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.329A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J103MHD6
Related LinksUPW0J1, UPW0J103MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J103MHD6 Details Description
Related parts for UPW0J103MHD6
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV TSOT-23-8 datasheet.pdf
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf