Nichicon UPW0J103MHD6TN
UPW0J103MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J103MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J103MHD6TN.pdf
Availability of UPW0J103MHD6TN
QUANTITY
UPW0J103MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J103MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPW0J103MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.329A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J103MHD6TN
Related LinksUPW0J10, UPW0J103MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J103MHD6TN Details Description
Related parts for UPW0J103MHD6TN
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 12 POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD RFID 2-PORT MICRO LTE UHF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.2A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CURRENT SENSOR 15AAC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V 10% X5R 1206 datasheet.pdf