Nichicon UPW0J121MDD
UPW0J121MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J121MDD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J121MDD.pdf
Availability of UPW0J121MDD
QUANTITY
UPW0J121MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J121MDD
Internal Part NumberEIS-UPW0J121MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J121MDD
Related LinksUPW0J, UPW0J121MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J121MDD Details Description
Related parts for UPW0J121MDD
RES SMD 1.24K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.75A 2PWRFLEX datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
15" NATURAL 120LB CABLE TIE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf