Nichicon UPW0J123MHD
UPW0J123MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J123MHD
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J123MHD.pdf
Availability of UPW0J123MHD
QUANTITY
UPW0J123MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J123MHD
Internal Part NumberEIS-UPW0J123MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.09A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J123MHD
Related LinksUPW0J, UPW0J123MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J123MHD Details Description
Related parts for UPW0J123MHD
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf