Nichicon UPW0J151MDH6
UPW0J151MDH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J151MDH6
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J151MDH6.pdf
Availability of UPW0J151MDH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J151MDH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J151MDH6
Internal Part NumberEIS-UPW0J151MDH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current152.8mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J151MDH6
Related LinksUPW0J1, UPW0J151MDH6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J151MDH6 Details Description
Related parts for UPW0J151MDH6
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 82A 8-PQFN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf