Nichicon UPW0J562MHD6TN
UPW0J562MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J562MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J562MHD6TN.pdf
Availability of UPW0J562MHD6TN
QUANTITY
UPW0J562MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J562MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPW0J562MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.878A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J562MHD6TN
Related LinksUPW0J56, UPW0J562MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J562MHD6TN Details Description
Related parts for UPW0J562MHD6TN
AI0,25-8YE datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
DC-DC CONVERTER 12VDC 600W 50A datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 2.9A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf