Nichicon UPW0J821MPH
UPW0J821MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J821MPH
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J821MPH.pdf
Availability of UPW0J821MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J821MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J821MPH
Internal Part NumberEIS-UPW0J821MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current547.5mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J821MPH
Related LinksUPW0J, UPW0J821MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J821MPH Details Description
Related parts for UPW0J821MPH
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO215AB datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.89A SOT723 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
MCX-MCX RA PLG RG-316 48" datasheet.pdf