Nichicon UPW1A471MPD1TA
UPW1A471MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A471MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A471MPD1TA.pdf
Availability of UPW1A471MPD1TA
QUANTITY
UPW1A471MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A471MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1A471MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package2,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current416.2mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A471MPD1TA
Related LinksUPW1A47, UPW1A471MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A471MPD1TA Details Description
Related parts for UPW1A471MPD1TA
IC TXRX RS485 3.3V ULT LP 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 450MHZ 408TBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR1 256M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf