Nichicon UPW1C150MDD
UPW1C150MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C150MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C150MDD.pdf
Availability of UPW1C150MDD
QUANTITY
UPW1C150MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C150MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1C150MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.5mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C150MDD
Related LinksUPW1C, UPW1C150MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C150MDD Details Description
Related parts for UPW1C150MDD
TVS DIODE 24VWM 44VC SC74-6 datasheet.pdf
RES 225 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 3 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 230V 250A MS013 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.08A 210 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
COMBO-D 8X8 PIN RA datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 160A SOT227 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 230A BLUE datasheet.pdf