Nichicon UPW1C272MHH6
UPW1C272MHH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C272MHH6
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C272MHH6.pdf
Availability of UPW1C272MHH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1C272MHH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C272MHH6
Internal Part NumberEIS-UPW1C272MHH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.878A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C272MHH6
Related LinksUPW1C2, UPW1C272MHH6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C272MHH6 Details Description
Related parts for UPW1C272MHH6
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.5UH 8A 18.6 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
POWER EDGE 2 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SMA JK TO JK .085CFORM datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
UPS 750VA 450W 12OUT USB RJ/11 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf