Nichicon UPW1E182MHD
UPW1E182MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E182MHD
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E182MHD.pdf
Availability of UPW1E182MHD
QUANTITY
UPW1E182MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E182MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1E182MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.964A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E182MHD
Related LinksUPW1E, UPW1E182MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E182MHD Details Description
Related parts for UPW1E182MHD
FIXED IND 35.48UH 3.4A 57.8 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 460MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 50MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 298 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MICRO-C SS M12 FEMAL PLUG 8/C 10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf