Nichicon UPW1E182MHH6
UPW1E182MHH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E182MHH6
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E182MHH6.pdf
Availability of UPW1E182MHH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1E182MHH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E182MHH6
Internal Part NumberEIS-UPW1E182MHH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.878A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E182MHH6
Related LinksUPW1E1, UPW1E182MHH6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E182MHH6 Details Description
Related parts for UPW1E182MHH6
IC REG LDO 15V 1A DPAK datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 3% 500V SMD datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
HEX NUT 1/2" STN STEEL 5/16-18 datasheet.pdf
CONN HOUSE 1.5MM 2 POS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI IND PRESS TO TEST datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf