Nichicon UPW1E331MPH
UPW1E331MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E331MPH
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E331MPH.pdf
Availability of UPW1E331MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1E331MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E331MPH
Internal Part NumberEIS-UPW1E331MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current494mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E331MPH
Related LinksUPW1E, UPW1E331MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E331MPH Details Description
Related parts for UPW1E331MPH
JUMPER-H1505TR/A2015S/X 10" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TAPE LABELGARD FILM 5"X 72YD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf