Nichicon UPW1E392MHD
UPW1E392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E392MHD
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E392MHD.pdf
Availability of UPW1E392MHD
QUANTITY
UPW1E392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E392MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1E392MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.678A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E392MHD
Related LinksUPW1E, UPW1E392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E392MHD Details Description
Related parts for UPW1E392MHD
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 80QFP datasheet.pdf
TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE 1.5A 1000V KBPM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf