Nichicon UPW1H561MHH
UPW1H561MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H561MHH
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H561MHH.pdf
Availability of UPW1H561MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1H561MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H561MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1H561MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.374A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H561MHH
Related LinksUPW1H, UPW1H561MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H561MHH Details Description
Related parts for UPW1H561MHH
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" RBW NI datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf