Nichicon UPW1J151MPD1TD
UPW1J151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J151MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J151MPD1TD.pdf
Availability of UPW1J151MPD1TD
QUANTITY
UPW1J151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1J151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current429mA
Impedance194 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J151MPD1TD
Related LinksUPW1J15, UPW1J151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J151MPD1TD Details Description
Related parts for UPW1J151MPD1TD
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVHSTL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1300V 60A 500W TO-247AB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf