Nichicon UPW1J330MEH
UPW1J330MEH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J330MEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J330MEH.pdf
Availability of UPW1J330MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1J330MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J330MEH
Internal Part NumberEIS-UPW1J330MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J330MEH
Related LinksUPW1J, UPW1J330MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J330MEH Details Description
Related parts for UPW1J330MEH
JUMPER-H1507TR/A3049A/X 6" datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 200MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 80MA SC70 datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 10OHM 10-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS DL R/A TIN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 12KV 5% AXIAL datasheet.pdf