LEMO FFA.1S.250.ZTA
FFA.1S.250.ZTA picture photo
Mfg. Part Number
FFA.1S.250.ZTA
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
FFA.1S.250.ZTA.pdf
Availability of FFA.1S.250.ZTA
QUANTITY
FFA.1S.250.ZTA Order Process
Ship out your order
Specifications of FFA.1S.250.ZTA
Internal Part NumberEIS-FFA.1S.250.ZTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesS
PackagingBulk
Connector StyleCoax
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield Termination-
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing Color-
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body Material-
Body Finish-
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFA.1S.250.ZTA
Related LinksFFA.1S., FFA.1S.250.ZTA Datasheet, LEMO Distributor
FFA.1S.250.ZTA Details Description
Related parts for FFA.1S.250.ZTA
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPPLY/CURR LIMIT CTRLR 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
BUZZER 28-48VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf