Omron Automation & Safety A16L-JAA-24-1
A16L-JAA-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAA-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAA-24-1.pdf
Availability of A16L-JAA-24-1
QUANTITY
A16L-JAA-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAA-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JAA-24-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAA-24-1
Related LinksA16L-J, A16L-JAA-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAA-24-1 Details Description
Related parts for A16L-JAA-24-1
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
GDT 400V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CABLE DUCT 100MMX80MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 3POS datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
LC-LC SIMPLEX ASSEM 1M datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf