United Chemi-Con EKMS451VSN561MA50S
EKMS451VSN561MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS451VSN561MA50S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMS451VSN561MA50S.pdf
Availability of EKMS451VSN561MA50S
QUANTITY
EKMS451VSN561MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS451VSN561MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMS451VSN561MA50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS451VSN561MA50S
Related LinksEKMS451VS, EKMS451VSN561MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS451VSN561MA50S Details Description
Related parts for EKMS451VSN561MA50S
CONN TERM FEMALE 22-24AWG GOLD datasheet.pdf
IC PWR DETECTOR 3.8GHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 15MA 376 OHM TH datasheet.pdf
IC 8-BIT SERIAL OUT A/D 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf